Po vzoru legendární počítačové hry DOOM (cílem hry je prohnat vesmírného mariňáka vším možným sajrajtem až do pekla a při tom využívat všestraný palubní arsenál, především pak BFG 9000 (čti Big Fucking Gun) vhodnou především na kosení velkých hord nepřátel) se i SpaceX inspirovalo a začalo vyrábět BFR (čti Big Falcon Rocket). K čemu to ?
Jednoho dne nastane zajímavá situace, kdy lidstvo vytěží veškeré přírodní zdroje planety Země a nebude tedy postupem času co jíst, pít a z čeho dělat hračky různého druhu. Bohužel není otázkou jestli ano či ne, ale spíše kdy 🙁 Proto se pár chytrých hlav dalo dohromady, zvláště pak hlava Elona Muska a navrhlo teoretický koncept v kterém je člověk součástí multiplanetární civilizace. Tedy cesta jak z neplechy na Zemi pryč.
Pokud nic, tak minimálně je zajímavé, že poslední výprava, která odcestovala mimo Zemi a prošla se po Měsíci byla Apollo 17 dne 11.prosince 1972, tedy je to už více jak 45 let ! Vše za peníze NASA. Projekt SpaceX je financován ze soukromých resp. firemních zdrojů bez “účasti” vlády (NASA je samozřejmě velkým zákazníkem SpaceX, tedy teoreticky i jejich peníze pomůžou vývoji). Tomuto počínání patří velký obdiv a respekt. Jen více takových nadšenců a bude všude lépe.
Zpátky k BFR 🙂 SpaceX nadesignovala ambiciózní plán, který zajistí lidskému druhu kolonizaci nových planet. Tomu říkám sci-fi, které ovšem se už v roce 2022 má stát realitou ! Neskutečné, zbývá držet jen palce.
Jak to celé má fungovat ?
V první kroku je potřeba vyrobit pořádný raketový motor, který by měl významně vetší tah, než stávající motor Merlin, který dnes plně využívá Falcon 9 a Falcon 9 Heavy. Tedy vězte, že nový raketový motor Raptor by měl mít až 3x větší tah, než současný motor Merlin v revizi 1D.
Krok číslo dvě bude pořádná raketa. Dnes Falcon 9 využívá při startu 9 motorů Merlin (příznačné k názvu) a Falcon 9 Heavy má navíc ještě dva boostery, každý s 9 motory, tedy celkem 27 motorů Merlin. Nová raketa BFR má být osazena celkem 42 motor Raptor 😀
Krok číslo tři bude ověřit celý plán a dovézt na Mars první zásobu materiálu pro příští mise s lidskou posádkou. Jak celý proces transportu má fungovat ? Zjednodušeně v prvním fází dopraví BFR na oběžnou dráhu tzv. tankery, které nesou zásobu paliva pro dálkové lety na Mars. Jako palivo se ve vakuu využívá metan (CH4) a pochopitelně kyslík (O2). V druhé fázi BFR vynese na oběžnou dráhu k tankerům zásobovací loď či lidskou posádku. Následně BFR doplní z tankerů potřebné palivo a vydá se na několikaměsíční cestu k Marsu. Druhý stupeň rakety BFR umí sám přistát na povrchu Marsu. Tam je následně opět schopen doplnit palivo a znovu odstartovat na cestu k Zemi. A tak zjednodušeně pořád dokola 🙂 Pochopitelně všichni očekávají, že dojde k velkým změnám, jelikož zatím nikdo navržený postup nevyzkoušel.
Krok číslo čtyři bude již pozvolná kolonizace Marsu, čím dál více letů s posádkou, výstavba prvních měst a jejich rozšiřování. A kdo ví co přijde po Marsu 🙂 No jako fanoušek sci-fi se více než těším a zůstávám HC fandou 🙂
Krásný plán osídlování 🙂