když ten dá to a ta zas tohle …

V životě člověka čas od času existují chvíle, kdy se vše kolem něj zastaví, čas přestane existovat, je součástí nekonečně dokonalého momentu, který nechce za nic na světe vyměnit a pak na něj později často vzpomíná. Už se vám to někdy přihodilo ? Pro pár takových momentů stojí za to žít 🙂 Tyto chvíle nejsou samozřejmostí a vždy se o ně musíme (všimněte si množného čísla) alespoň malou měrou zasloužit (aneb karma není zdarma). Tyto chvíle se mě vrací např. 17. listopadu, když zazní Česká hymna, určitě po vyhraném Nagánu a v podstatě vždy, kdy cítím v lidech, že táhnou za jeden provaz. Národní hrdost ve mě probouzí nečekané schopnosti a odhodlání a myslím, že je čas od času dobré si ji připomenout. Nadávat umí každý, to je jednoduché, ale něco udělat už většinu z nás bolí. A o to něco udělat o to tu dnes jde 🙂

Celý svět řeší COVID-19, české zdravotnictví se potácí pod náporem zdravých i nezdravých, nemáme dostatek ochranných prostředků, lidi houfně skupují vše trvanlivé atd. Přitom i v takové ne úplně zdravé situaci, je každý z nás schopen přispět i málo k tomu, abychom se měli všichni lépe. Nemyslet jen na sebe, ale i na ostatní. No a když ten umí to a ta zas tohle, každý může pomoci po svém k dobru všech. Já a můj skvělý zaměstnavatel jsme se rozhodli pomoct v boji na poli ajtý.

Dnes na internetu existuje několik zajímavých projektů, které se vyplatí podpořit vaším volným výpočetním výkonem. Dva z nich vám představím -> první z nich je Folding@home a druhý Rosetta@home. Oba projekty se zabývají modelováním antivirového proteinu, který by dokázal úspěšně anihilovat virus v lidských buňkách a člověk dále nešířil infekci. Pro zjednodušení celé problematiky (v které se opravdu nevyznám) je nutné najít správné uspořádání proteinu v prostoru a s tím může pomoci výpočetní technika. Člověk nemusí být génius, vědec, matematik či lékař a přesto může přiložit ruku k dílu. Stačí mít k dispozici počítač (čím rychlejší, tím lepší) a obyčejný internet (nejlépe samozřejmě od netboxu). Abych vám to ještě více zjednodušil, vypátral jsem pro vás nejjednodušší cestu jak se připojit k projektům:

  1. Pokud máš počítač, který obsahuje výkonnou grafickou kartu (GPU) a máš nainstalovaný operačním systém linux (plus potřebné drivery) nebo Windows využij první variantu tedy Folding@home, stáhni si klienta do počítače, při výběru preference na co se zaměřit vyber ANY a začni počítat 🙂
  2. Pokud máš jakýkoliv jiný počítač např. Mac využij druhou variantu (založenou na CPU) tedy Rosetta@home, stáhni si klienta BOINC do počítače, vyber projekt Rosetta a začni počítat.

Oba projekty dávkují konkrétní úkoly automaticky a věřte, že preference u obou je zmíněný COVID-19. Pokud podpoříte svými výpočty hledání léku na jiné nemoci jako např. rakovinu, Alzheimera nebo Parkinsona je to stejně tak záslužné. V netboxu se nám podařilo na určitou dobu vyhradit skupinu velmi výkonných serverů, které dnes disponují celkovým počtem 768 jader a nasměřovat je na výpočty u projektu Rosetta. Během cca 10 dnů se nám podařilo v jednotlivcích dostat na 2 místo v celosvětovém žebříčku. A to se počítá !

 

Pro týmové hráče, kteří rádi počítají ve skupině, jsme založili u obou projektů netbox týmy:

netbox tým na Foldingu s ID: 236312

netbox tým na Rosettě s ID: 18868

další tým, který lze doporučit je Český národní tým na Foldingu s ID: 49658 nebo na Rossetě s ID: 46

Ať se daří, nezruinuje si domácí rozpočet za elektřinu a buďte na sebe i ostatní hrdí !

Napsat komentář